Mještani i dalje na barikadama
Mostar pred komunalnim kolapsom: Dok se ulice guše u 500 tona smeća, Kordić prijeti krivičnim prijavama inspekciji

Iako je požar na deponiji Uborak pod kontrolom, a vatrogasci i dalje dežuraju tokom sanacije terena, Mostar se i dalje suočava s problemom odvoza otpada. Blokada mještana sjevernih naselja ne popušta – prolaz kamionima prema privremenoj pretovarnoj stanici i dalje je zatvoren. Dok kriza traje, gradske ulice se guše pod teretom; na čekanju je već oko 500 tona neodvezenog smeća, što ozbiljno prijeti potpunim kolapsom ionako narušenog komunalnog sistema.
Dok se nad Mostarom danima nadvija dim sa deponije Uborak, građani su bez jasnih informacija o tome kakav je zrak dospio u njihova pluća. Iako je postavljena mjerna stanica za praćenje kvaliteta zraka, rezultati mjerenja ni tri dana nakon izbijanja požara nisu objavljeni, zbog čega građani još uvijek ostaju bez odgovora na pitanje kolikom su stepenu zagađenja izloženi.
"Ne želim razmišljati o tome, nadam se da neće biti velikih posljedica za djecu, za nas starije manje-više. Jučer smo se svi naježili od dima i plamena i Bog zna šta sve ima u tom dimu i otpadu koji je izgorio", rekao je Alija Marić iz eko udruženja Vrapčići.
Iako odgovora o kvalitetu zraka još nema, stanje na samom požarištu danas je znatno povoljnije. Prema riječima vatrogasaca, količina dima je značajno smanjena, a otvorenog plamena nema. Na terenu se i dalje vrši nasipanje požarišta zemljom, dok vatrogasne ekipe nastavljaju dežurstva kako bi spriječile eventualno ponovno aktiviranje požara.
"Mi ne možemo eliminirati tu ogromnu gorivu materiju, ne možemo eliminirati izvor topline koji je u dubini, jedino što se može eliminirati je zrak i upravo se to radi ovim zatrpavanjem, izolacijom tog gorivog materijala", naveo je Petar Jurić, komandir Vatrogasne jedinice Mostar.
Neizvjesnost oko posljedica koje je požar ostavio dodatno je učvrstila stav mještana da istraju u svojim zahtjevima. Treći dan zaredom, uprkos visokim temperaturama, dežuraju uz put i ne dozvoljavaju prolazak kamionima koji prevoze otpad prema privremenoj pretovarnoj stanici. Kažu da ne odustaju od borbe za zdravlje svojih porodica i očuvanje životne sredine.
"Bazeni na jezeru su cijevima povezani s jezerom. Smeće kad se tu pretovara, iscjedak curi u jezero i nastaje ekološka katastrofa što se tiče Neretve i čitavog grada. Još jedan od razloga je što je deponija udaljena možda kilometar zračno, zašto bi još jednu deponiju dozvolili u našem naselju?", istakao je Amer Beglerović, mještanin Vrapčića.
Nadu mještanima ulila je odluka okolišne inspekcije kojom je zabranjeno odlaganje otpada na ovoj lokaciji. Međutim, gradonačelnik poručuje da za takvu odluku inspekcija nije nadležna.
"Očito je neko zaveo ili je ona krivo procijenila čitavu situaciju. Da ne dižemo krivične prijave zbog zlouporabe položaja i ovlasti, neka povuče to inspekcijsko rješenje. Ako ne bude razumijevanja s njene strane, onda Gradu ne preostaje ništa drugo nego da reaguje, čak mi je to i obaveza da napravim", poručio je Mario Kordić, gradonačelnik Mostara.
Nakon sjednice Kriznog štaba donesena je odluka da se otpad, osim na ovoj lokaciji, privremeno odvozi i u dva reciklažna dvorišta te na odlagalište Buđevci na deponiji Uborak. A pretovar otpada, kako je najavljeno, počinje već sutra, ali na spornoj lokaciji Mostarskog jezera.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare